Podczas zakupu paneli słonecznych należy przestrzegać pewnych zasad, aby mieć pewność, że otrzymamy właściwy produkt. Obejmują one sprawdzenie recenzji i historii dostawcy. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić reputację i doświadczenie dostawcy, ponieważ jest to duża inwestycja. Ponadto należy sprawdzić wydajność i poziom zadowolenia poprzednich klientów firmy przed sfinalizowaniem zakupu.
Koszt
Panele fotowoltaiczne są coraz droższe, co zauważają zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Podczas gdy zwolennicy z radością wskazują na ten trend, przeciwnicy szybko odpierają krytykę. Nie należy jednak ślepo zakładać, że obecny wzrost kosztów paneli jest tendencją długoterminową.
Początkowy koszt energii słonecznej jest wysoki, ale w miarę doskonalenia technologii koszty będą nadal spadać. Dzięki temu więcej osób będzie mogło korzystać z energii słonecznej. Do 2030 roku rząd USA przewiduje, że jeden na siedem domów będzie miał na dachu instalację słoneczną. Dzięki temu energia słoneczna stanie się bardziej powszechna i opłacalna.
Przeciętny mieszkaniowy system energii słonecznej może produkować 5k watów, chociaż większy dom może wymagać systemu o mocy 6k watów. Początkowe koszty systemu, który obejmuje dwadzieścia cztery 250-watowe panele, to około 11 000 dolarów, czyli około 2500 dolarów za kilowat. Od tego momentu koszty rosną.
Trwałość
Trwałość paneli fotowoltaicznych jest krytyczną kwestią do rozważenia przy ocenie nowego produktu PV. Aby skutecznie konkurować na rynku, produkty PV muszą być trwałe w długim okresie czasu. Testowanie długoterminowej wydajności jest niezbędne, ponieważ producenci muszą zrozumieć czynniki, które zmniejszają wydajność energetyczną w czasie. Q-Lab świadczy usługi testowania pod wpływem warunków atmosferycznych zarówno dla produktów PV, jak i łopat turbin wiatrowych, a jego bogate doświadczenie w tej dziedzinie może dać producentom kompleksowy obraz długoterminowej wydajności produktów PV.
Głównym problemem z panelami słonecznymi jest fakt, że mogą one pęknąć, jeśli zostaną poddane dużym uszkodzeniom. Nawet jeśli są wykonane z bardzo trwałego materiału, to i tak mogą ulec uszkodzeniu w wyniku niespodziewanej zmiany temperatury. Problem ten nosi nazwę thermal down-shock i jest spowodowany nagłym rozszerzaniem i kurczeniem się warstw szkła w różnym tempie.
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z cienkich, szklanych ogniw. Zazwyczaj są one otoczone ramą ochronną, która ma za zadanie chronić ogniwa. Ponadto panele najwyższej jakości mają ochronne pokrycie zewnętrzne, które może obejmować szkło hartowane lub laminat. Trwałość jest krytycznym czynnikiem dla systemu PV, a wysokiej jakości panele są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe i wytrzymać silne wiatry. Zostały przetestowane pod kątem wytrzymałości na spadające gałęzie drzew, huraganowe wiatry, a nawet grad wielkości piłek golfowych.
Połączenie materiałów polimerowych i niepolimerowych było szeroko stosowane w celu poprawy trwałości systemów PV. Ponieważ polimery są lekkie i łatwe do przetwarzania na dużą skalę, były szeroko stosowane w przemyśle PV jako enkapsulanty dla konwencjonalnych urządzeń PV opartych na Si oraz elementów optycznych w systemach CPV. Zastosowanie materiałów polimerowych w PV wzrosło dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, a użycie tych materiałów prawdopodobnie zwiększy żywotność i trwałość systemów PV.
Wiele paneli PV jest dostarczanych z gwarancjami. W gwarancjach na te produkty podany jest szacowany przez producenta okres eksploatacji. Typowa instalacja solarna ma 25 lat, a większość producentów gwarantuje, że ich panele będą działać z najwyższą wydajnością przez co najmniej taki okres czasu. Ponadto, niektóre gwarancje obejmują jakość wykonania lub konkretne problemy, które mogą pojawić się z biegiem czasu.
Gwarancja
Gwarancja jest ważnym czynnikiem przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Producenci zazwyczaj oferują gwarancję na produkt, aby zapewnić, że panele będą działać prawidłowo przez jak najdłuższy czas. Ten rodzaj gwarancji trwa zazwyczaj od 10 do 25 lat. W większości przypadków gwarancja producenta gwarantuje, że w tym czasie Twoje panele będą produkować 85% swojej pierwotnej wydajności.
Niektórzy producenci zabezpieczają swoją gwarancję przez firmę ubezpieczeniową. Daje to konsumentowi spokój ducha. Jednak nie wszystkie gwarancje są takie same. Niektóre gwarancje obejmują uszkodzenia lub wady, podczas gdy inne pokrywają koszty wysyłki i pracy. Pamiętaj, aby sprawdzić szczegóły każdej gwarancji przed podjęciem ostatecznej decyzji.
W przypadku klęsk żywiołowych, ubezpieczenie właściciela domu może pokryć koszty instalacji solarnej. Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe pokrycie dla tych systemów, ponieważ są one trwałym dodatkiem do struktury domu. Należy sprawdzić limity polisy, aby przekonać się, czy obejmują one panele. Połączenie ubezpieczenia z gwarancją może zminimalizować luki w pokryciu i zmaksymalizować inwestycję.
Jeśli panele ulegną awarii, niektórzy producenci paneli słonecznych wymienią je za darmo, jeśli skontaktujesz się z producentem. Inni jednak mogą obciążyć Cię opłatą za wymianę. Jeśli producent nie oferuje bezpłatnej wymiany, być może będziesz musiał zapłacić kilkaset dolarów. Dodatkowo, gwarancja producenta jest ważna tylko tak długo, jak długo producent pozostaje w biznesie. Upewnij się, że zbadałeś firmę i upewniłeś się, że jest tu na stałe.
W przypadku wadliwego panelu słonecznego, być może będziesz musiał zapłacić za wymianę lub naprawę. Jeśli jednak otrzymasz gwarancję na swoje panele słoneczne, zapewni Ci to spokój ducha. Będzie ona również chronić Cię przed błędami instalacyjnymi, takimi jak problemy z okablowaniem i niewłaściwa instalacja. Należy również sprawdzić gwarancję, aby zobaczyć, co producent robi w przypadku jakichkolwiek wad.
Gwarancja zapewnia spokój ducha i jest dobrym znakiem jakości. Pomimo tego, że roszczenia gwarancyjne są rzadkie w przypadku urządzeń solarnych, należy dowiedzieć się, czy producent stoi za swoimi produktami. Gwarancja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa inwestycji.
Umieszczenie
Panele fotowoltaiczne muszą być umieszczone pod optymalnym kątem, aby otrzymać najwięcej światła słonecznego. Kąt ten można mierzyć w stopniach. W zimie panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone pionowo, a w lecie poziomo. W obu przypadkach powinny być zorientowane ze słońcem na północ i południe.