Jak zbudować dom przyjazny środowisku

Jaki samochód elektryczny wybrać w 2022 roku?

Ekologiczny projekt domu to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu. Może zaoszczędzić pieniądze na wiele sposobów, w tym energię, wodę i urządzenia. Oprócz oszczędności energii i wody, zrównoważony projekt domu może również zaoszczędzić pieniądze na energii słonecznej, orientacji i konserwacji. Ten artykuł wyjaśni podstawy ekologicznego projektu domu i podsunie pomysły, jak włączyć te cechy do swojego domu.

Ponowne wykorzystanie starych materiałów

Wybór ekologicznych materiałów to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego i przyczynienie się do zrównoważonej przyszłości. Ten wybór nie tylko poprawi jakość Twojego życia, ale także doda wartości Twojemu domowi i sprawi, że będziesz dumny z bycia właścicielem domu – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu Naucz się pływać. Istnieje kilka korzyści z zastosowania ekologicznych materiałów w Twoim domu, w tym niższe koszty energii i mniejsza ilość odpadów.

Ponownie wykorzystane materiały są często tanie i łatwe do znalezienia. Użycie tych materiałów może uczynić Twój dom wyjątkowym i bardziej przystępnym niż zakup nowych materiałów. Możesz nawet wykorzystać stare materiały budowlane w projektach renowacyjnych. Niektóre ekologiczne materiały budowlane to metal, twarde tworzywa sztuczne i drewno, które można odnowić lub pociąć.

Kolejną zaletą stosowania w budownictwie materiałów pochodzących z recyklingu jest to, że nie wymagają one tak częstej konserwacji jak materiały bardziej tradycyjne. Co więcej, są one trwalsze i bardziej wytrzymałe. Ponadto materiały te mogą być droższe niż tradycyjne materiały budowlane, ale nie oznacza to, że są gorsze.

Materiały z odzysku są również dobrą opcją dla ekologicznego budownictwa. Materiały te są pozyskiwane ze starych budynków i mogą być używane do wszystkiego, od blatów po ściany. Stare wanny, cegły, płytki i deski stodoły są świetnym wyborem. Mają one również niewielki wpływ na środowisko i są łatwe do zdobycia.

Wybierz materiały budowlane odpowiedzialne za środowisko

Wybór materiałów budowlanych odpowiedzialnych za środowisko jest istotną częścią budowy domu przyjaznego dla środowiska. Materiały te mają niewielki wpływ na środowisko i często można je poddać recyklingowi lub odzyskać. Budowanie z nich pomaga również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i koszty energii. Istnieje 7 kluczowych zasad zielonego budownictwa, którymi można się kierować przy budowie domu.

Wybieraj lokalne materiały, jeśli możesz. Zmniejszysz w ten sposób ilość transportu potrzebnego do pozyskania materiałów. Ponadto kupowanie materiałów wyprodukowanych w okolicy zmniejszy ilość zużywanej energii. Budowa domu z lokalnych materiałów pomoże również zmniejszyć ilość odpadów powstałych w wyniku transportu materiałów z odległych regionów.

Prefabrykaty betonowe to kolejna opcja, która jest odpowiedzialna za środowisko. Beton prefabrykowany jest beton, który jest wlewany do form nad prętami zbrojeniowymi i drutem. Można go wysłać w dowolne miejsce na świecie i nadaje się do ponownego wykorzystania. Nawet jeśli beton ulegnie uszkodzeniu, można go łatwo naprawić.

Przed zakupem jakichkolwiek materiałów budowlanych należy przeprowadzić pewne badania. Badania te obejmują zebranie wszystkich istotnych informacji technicznych. Na przykład należy wziąć pod uwagę przepisy rządowe i kody budowlane, a także artykuły publikowane przez branżę budowlaną. Dodatkowo, należy poszukać wzorcowych produktów budownictwa ekologicznego i innych źródeł informacji.

Planuj z wyprzedzeniem

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących budowy ekologicznego domu jest planowanie z wyprzedzeniem. Posiadanie dobrze przemyślanego planu nie tylko sprawi, że proces budowy będzie gładszy, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Nawet jeśli nie będziesz miał paneli słonecznych, zainstalowanie odpowiedniej izolacji obniży Twoje rachunki za energię.

Budując ekologiczny dom, powinieneś wybierać naturalne, odnawialne materiały budowlane. Drewno jest dobrym wyborem na ściany zewnętrzne i jest również świetnym izolatorem. Ubita ziemia to kolejny doskonały naturalny materiał budowlany, który jest odnawialny i minimalizuje wpływ procesu budowy na środowisko. Należy również wybrać mały dom, o powierzchni użytkowej nie większej niż piętnaście metrów kwadratowych. Jest tak dlatego, że mniejsze domy mogą zachęcać do bardziej minimalistycznych zachowań i minimalizować wpływ na środowisko.

Kolejną kwestią przy budowie ekologicznego domu jest rodzaj urządzeń, z których będziesz korzystać. Wybierz urządzenia o niskim zużyciu energii i zasilane energią odnawialną. W każdej niszy jest wielu producentów, którzy oferują energooszczędne urządzenia. Większość z tych urządzeń posiada certyfikat Energy Star. Powinieneś także rozważyć, czy w okolicy, w której mieszkasz, są dostępne środki transportu publicznego.

Budując dom przyjazny środowisku, należy rozważyć wszystkie aspekty budowy, w tym lokalizację, orientację, materiały, cechy projektu i systemy budowlane. Należy również wziąć pod uwagę koszt projektu. Ponadto należy upewnić się, że wykonawca zna korzyści płynące z budowy domu ekologicznego.

Urządzenia z certyfikatem ENERGY STAR

Zainstalowanie w domu urządzeń z certyfikatem ENERGY STAR to świetny sposób na zmniejszenie rachunków za energię. Urządzenia te są bardziej wydajne niż konwencjonalne i mogą zmniejszyć rachunki za energię nawet o 50%. Jednak dokładna kwota oszczędności zależy od wieku urządzeń i stawki za energię elektryczną.

Instalowanie urządzeń posiadających certyfikat ENERGY STAR jest ważne z kilku powodów. Może zmniejszyć rachunki za media, poprawić komfort i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Ponadto można skorzystać z ulg podatkowych przy zakupie produktów oznaczonych pieczęcią Energy Star.

Koszty energii w domu mogą szybko wzrosnąć. Średni miesięczny rachunek za energię wynosi około 100 dolarów, choć różni się w zależności od stanu. To równa się około 1.800 dolarów rocznie. Instalując w domu urządzenia z certyfikatem Energy Star, obniżysz rachunek za energię o 20 procent i zaoszczędzisz aż 450 dolarów rocznie.

Jednostka klimatyzacyjna i grzewcza może zużywać do połowy zużycia energii w Twoim domu. Prostym sposobem na obniżenie kosztów energii jest wymiana starej jednostki HVAC na nowy model ENERGY STAR. Te nowe modele pozwolą zaoszczędzić 20% lub więcej na rachunkach za energię każdego roku. Ponadto programując swój system tak, by pracował tylko przy minimalnym zużyciu energii, można zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Celem programu ENERGY STAR jest poprawa jakości powietrza w Stanach Zjednoczonych, zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych i zwiększenie wartości domu. Jest to również świetny sposób na obniżenie miesięcznych kosztów użytkowania, zmniejszenie śladu węglowego i ochronę środowiska.

Zaprojektuj zrównoważony dom

Zrównoważony dom to dom, który został zaprojektowany z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i ekonomicznych. Te względy obejmują zrównoważone materiały i techniki budowlane oraz efektywność energetyczną. Ostatecznym celem jest komfortowy dom o niskich kosztach energii i minimalnym wpływie na środowisko. Domy zrównoważone wykorzystują pasywne i aktywne środki do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Podstawowe aspekty zrównoważonego domu obejmują techniki i materiały budowlane, ale istnieje również wiele czynników drugorzędnych. Niektóre przykłady to system HVAC i oświetlenie. Innym ważnym czynnikiem jest pozyskiwanie zasobów naturalnych. Dodatkowo właściciele domów powinni zaangażować się w proces projektowania, aby skorzystać z funkcji zrównoważonego rozwoju. Cechy te często nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, ale mogą znacząco wpłynąć na sposób funkcjonowania domu.

Inny aspekt zrównoważonego projektowania dotyczy orientacji domu. Domy z większą liczbą okien wychodzących na południe mogą korzystać z bezpośredniego światła słonecznego w zimie i wnosić naturalne światło i ciepło w lecie. Z kolei dom ze zbyt dużą liczbą okien skierowanych na zachód może generować zbyt dużo ciepła w lecie i oślepiać. Umieszczenie dużych drzew może również zablokować niepożądane światło słoneczne.

Materiały budowlane powinny być poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane, gdy tylko jest to możliwe. Unikaj stosowania produktów zawierających lotne związki organiczne (VOC). Wybieraj materiały trwałe i nadające się do recyklingu. Możesz również rozważyć użycie materiałów lokalnych, co zmniejszy ilość nowych materiałów, które musisz kupić. Na przykład drewno jest doskonałą opcją, ponieważ jest odnawialne i nadaje się do recyklingu.

Gospodarka wodna ma również kluczowe znaczenie dla zrównoważonego projektu domu. Utrzymanie wody tak czystej i świeżej, jak to tylko możliwe, jest ważne w ekologicznym gospodarstwie domowym. Gospodarstwo domowe, które oszczędza wodę, zmniejszy swoje rachunki i odciąży ten cenny zasób.

Rekomendowane artykuły