Podłączenie instalacji do paneli fotowoltaicznych

Podłączenie instalacji do paneli fotowoltaicznych

Przy podłączaniu instalacji do paneli fotowoltaicznych ważne jest zastosowanie odpowiednich rozmiarów okablowania. Niewłaściwe rozmiary przewodów spowodują obniżenie mocy. Upewnij się, że akumulatory są w pełni naładowane przed rozpoczęciem okablowania paneli. Należy również unikać instalowania paneli w miejscach zacienionych.

Przygotowanie obszaru do instalacji

Proces instalacji paneli słonecznych rozpoczyna się od przygotowania obszaru do instalacji. Obszar roboczy powinien być wolny od wszelkich przeszkód i powinien być równy. Zazwyczaj instalacja paneli słonecznych wymaga rusztowania i systemu montażowego. Systemy te podtrzymują panele pod kątem od 18 do 36 stopni. Same panele są następnie mocowane do systemu montażowego za pomocą śrub, nakrętek i wkrętów. Cały proces może trwać nawet jeden dzień.

Niewłaściwie dobrane okablowanie może prowadzić do zmniejszenia wydajności

Okablowanie łączące panele fotowoltaiczne ma kluczowe znaczenie dla wydajności systemu. Niewłaściwie dobrane okablowanie może obniżyć wydajność paneli słonecznych. Powód jest prosty: opór przewodnika wzrasta wraz z powierzchnią przekroju poprzecznego, więc większy przekrój poprzeczny spowoduje mniejsze straty w kablu. Łącząc ze sobą wiele paneli, należy zasilić je kablem o odpowiednim rozmiarze dla maksymalnego natężenia prądu dostępnego przy teoretycznej szczytowej mocy solarnej. Na przykład, jeśli cztery 150-watowe panele są połączone równolegle, będą potrzebowały kabla o średnicy 8AWG.

Nieprawidłowo zwymiarowane okablowanie może również powodować usterki elektryczne w systemach fotowoltaicznych. Mogą one obejmować zwarcia łukowe, zwarcia doziemne i prądy wsteczne. Może również powodować powstawanie gorących punktów i nieprawidłowe działanie. Niewłaściwie zwymiarowane przewody są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów systemów fotowoltaicznych.

Unikanie zacienienia

Przy szeregowym łączeniu paneli fotowoltaicznych należy pamiętać o unikaniu zacienienia. Zacieniony panel zmniejszy wydajność wszystkich sąsiadujących z nim ogniw słonecznych. Jednakże, panel w rzędzie równoległym pozostanie bez zmian. Dzieje się tak dlatego, że panele PV są połączone szeregowo i pracują przy tym samym napięciu.

Niewielkie zacienienie może mieć znaczący wpływ na wytwarzanie energii. Jeśli zacienianie jest jednolite i rozciąga się na długi okres, będzie miało mniejszy wpływ niż zacienianie w ciągu dnia. Ważny jest również rodzaj zacienienia. Należy upewnić się, że panele nie są ustawione bezpośrednio pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Panel słoneczny, który jest podłączony do innej instalacji, powinien być ekranowany, aby ogniwa słoneczne były chronione przed jakimkolwiek zacienianiem. Nawet niewielkie zacienienie może mieć negatywny wpływ na ogólną moc instalacji. Z reguły spadek mocy dla panelu z 36 ogniwami jest proporcjonalny do procentowego zacienienia.

Dodatkowo panele słoneczne powinny posiadać diody obejściowe w puszce przyłączeniowej. Diody te mogą być zainstalowane równolegle do paneli. Diody obejściowe mogą być również stosowane w poszczególnych panelach, aby zapewnić, że żadna komórka nie jest zacieniona. Jeśli ogniwo jest zacienione, zmniejszy to jego moc nawet o 33 procent.

Aby zmaksymalizować wydajność paneli słonecznych, użytkownicy końcowi powinni unikać zacieniania. Zbyt duże zacienienie spowoduje spadek wydajności energetycznej paneli i konieczność korzystania z konwencjonalnego pozyskiwania energii. Ponadto, zacienienie może spowodować uszkodzenie paneli. Z tego powodu większość gwarancji nie zezwala na instalację pod cieniem.

Odłączanie paneli słonecznych od akumulatorów, gdy są w pełni naładowane

Jeśli chodzi o przechowywanie paneli słonecznych, najlepszym sposobem jest trzymanie ich z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W ten sposób można zapobiec ich uszkodzeniu i utrzymać je w bezpiecznym stanie. Możesz także odłączyć je, gdy przeprowadzisz się do domu lub pojedziesz na wakacje na kempingu. Należy jednak pamiętać, że odłączenie ich od akumulatorów nadal będzie wytwarzać wysokie napięcie stałe, które może być szkodliwe dla paneli.

Najpierw odłącz panele słoneczne od akumulatorów. Powinieneś mieć odczyt napięcia od 20 do 18 woltów. Możesz to sprawdzić mierząc napięcie na przewodach doprowadzających lub kontrolnych. Upewnij się również, że wszystkie panele słoneczne są od siebie odłączone.

Innym sposobem na odłączenie paneli słonecznych od akumulatorów jest zastosowanie zespołu kontrolera ładowania LVD, który jest przeznaczony do instalacji niesolarnych. Zespoły te są zaprojektowane z możliwością rozłączania i resetowania. Jeśli chcesz użyć tablicy paneli słonecznych bez użycia zespołu kontroli ładowania LVD, możesz użyć dwóch dziewięciowoltowych akumulatorów tranzystorowych połączonych szeregowo. Gdy już to zrobisz, możesz odłączyć panele słoneczne od akumulatorów, co spowoduje, że przestaną one ładować akumulatory.

Zanim przeniesiesz system paneli słonecznych, upewnij się, że wyłączyłeś wyłącznik obwodu. Następnie użyj ciemnej osłony, aby ochronić panele przed światłem. Następnie odłącz wszystkie przewody za pomocą złącza MC4, używając narzędzia zabezpieczającego. Oprócz twardego kapelusza i rękawic izolacyjnych, należy nosić również odzież ochronną.

Należy pamiętać, że panele słoneczne działają lepiej w chłodniejszych temperaturach. Na przykład 100-watowy panel słoneczny będzie produkował tylko 83 waty w temperaturze 110 stopni. W cieplejszych temperaturach moc wyjściowa panelu słonecznego osiągnie tylko kilka woltów. Przy 110 stopniach napięcie będzie się wahać od 10,5 do 14,6 V, w zależności od typu akumulatora, trybu kontrolera i temperatury.

Odłączanie paneli słonecznych od akumulatorów po ich pełnym naładowaniu jest dobrym pomysłem, jeśli planujesz magazynować nadmiar energii. W ten sposób można uniknąć wyczerpania energii i utrzymać panele słoneczne w jak najbardziej wydajnej pracy. Jest to również lepsze dla środowiska. Zmniejsza zużycie paliw kopalnych przez firmy elektryczne.

Rekomendowane artykuły