Jak prać ekologicznie

Czy pellet jest ekologiczny?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie kosztów prania i wpływu, jaki ma ono na środowisko. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie wielkości ładunku. Na przykład, możesz nosić bieliznę i skarpetki więcej niż raz, zanim będziesz musiał wrzucić je do prania. Innym sposobem na poprawę swoich nawyków w zakresie prania jest unikanie wrzucania dżinsów do pralki po jednym założeniu. Dodatkowo możesz kupić energooszczędne i wodooszczędne urządzenia do domu, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć rachunki.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z magazynoze.pl

Mniej energii

Jeśli starasz się oszczędzać energię, pranie w trybie eko w pralce to dobry sposób. Tryb ten wykorzystuje mniej wody i niższą temperaturę. Jednak cykl ten trwa zwykle dłużej niż zwykłe cykle. Dzieje się tak dlatego, że podgrzewanie wody wymaga najwięcej energii. Użycie niższej temperatury do prania ubrań pozwoli zaoszczędzić nawet 35-59% energii.

Możesz również spróbować zmniejszyć wielkość ładunków, aby pranie przebiegało bardziej energooszczędnie. Na przykład, zamiast prać każdą parę dżinsów, spróbuj założyć je kilka razy przed wrzuceniem do pralki. Używanie mniejszego ładunku zmniejszy również Twój ślad węglowy. Możesz również kupić bardziej ekologiczne urządzenia, aby zmniejszyć zużycie energii i rachunki za wodę.

Mniej detergentu

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie zużycia detergentu w pralce. Po pierwsze, płynny detergent do prania powinien być pakowany w butelki pozbawione plastiku lub nadające się do kompostowania. W ten sposób nadaje się on w całości do recyklingu i nie trafi na wysypiska śmieci. Ponadto powinien być wolny od wybielaczy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i degradują tkaniny. Poszukaj w lokalnym sklepie listy przyjaznych środowisku detergentów.

Spróbuj biodegradowalnego detergentu bez dodatku fosforanów i rozjaśniaczy. Nie używaj też wybielacza chlorowego, który może trafić do jezior, rzek i wód gruntowych. Innym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko jest kupowanie skoncentrowanych środków piorących, które mają mniejszy ślad węglowy ze względu na niski stosunek wagi do dawki. Skoncentrowane środki piorące są również łagodniejsze dla skóry.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko jest wybór detergentu przyjaznego dla środowiska. Szukaj oznaczenia Safer Choice na opakowaniach detergentów. Oznacza ona, że detergent został wyprodukowany z użyciem bezpieczniejszych substancji chemicznych. Warto też poszukać proszku do prania, który zawiera bardziej naturalne składniki.

Suszenie na powietrzu

Gdy pierzesz ubrania, susząc je na powietrzu, oszczędzasz energię i pieniądze. Pomagasz również środowisku, ponieważ zużywasz mniej energii na podgrzewanie wody i zmniejszasz elektryzowanie się tkanin. Suszenie ubrań w ten sposób nadaje im również świeży, czysty zapach i pomaga przedłużyć ich żywotność.

Najbardziej oczywisty sposób eco-fy twój pralniana rutyna jest suszyć twój odziewa. Suszarki do ubrań to pożeracze energii i mogą zużywać twoje ubrania szybciej. Korzystanie z linii do suszenia ubrań na zewnątrz, stojaka do suszenia lub nawet wieszaków na drążku pod prysznicem to prosty sposób na zmniejszenie całkowitego śladu węglowego. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej energii, wypróbuj podejście hybrydowe. Możesz suszyć swoje ubrania przez 10 minut przed praniem, aby zminimalizować zużycie energii.

Wybór ekologicznego detergentu

Jeśli jesteś zainteresowany ekologicznym praniem swoich ubrań, wybór marki detergentu o niskiej zawartości składników chemicznych jest ważną częścią tego procesu. Chociaż producenci nie są zobowiązani do wymieniania wszystkich składników na swoich etykietach, warto zapoznać się ze stroną internetową producenta, aby poznać dokładny skład jego produktów. Można również sprawdzić stronę internetową organizacji Environmental Working Group, która weryfikuje składniki różnych produktów.

Oprócz zmniejszenia ilości energii zużywanej przez pralkę, wybór ekologicznego detergentu może również sprawić, że ubrania będą bardziej miękkie i lepiej pachnące. Nie ma federalnej normy określającej, które detergenty są przyjazne dla środowiska, ale można się o tym przekonać, szukając na opakowaniu oznaczenia Safer Choice.

Jeśli zależy Ci na ekologicznym praniu ubrań, wybierz detergent w proszku zamiast detergentu w płynie. Detergent w proszku zużywa mniej wody i jest bardziej skuteczny w czyszczeniu ubrań. Proszki są łatwiejsze do ponownego użycia i recyklingu niż detergenty w płynie. Lepiej działają z zimną wodą i są również bardziej energooszczędne.

Jeśli martwisz się o mikroplastiki, możesz skorzystać z usługi takiej jak ToxFox, aby zidentyfikować zawartość swojego detergentu. Usługa ta zeskanuje kod kreskowy detergentu i sklasyfikuje każdy składnik zgodnie z jego trwałością. Zaproponuje nawet alternatywne produkty, których można użyć zamiast nich.

Jeśli szukasz detergentu, który jest bezpieczny dla środowiska, szukaj produktów wolnych od fosforanów, okrucieństwa i ulegających biodegradacji. Szukaj także tych, które są skoncentrowane i pakowane w butelki nadające się do recyklingu. Dzięki temu zmniejszysz zużycie wody i energii podczas transportu i obsługi.

Rekomendowane artykuły