Jak wybrać ekologiczny płyn do prania

Jak przygotować konstrukcję dla paneli fotowoltaicznych

Jeśli chodzi o wywieranie wpływu na środowisko, wybór ekologicznego płynu do prania to duży krok we właściwym kierunku. Ekologiczne środki piorące mają niższą zawartość substancji chemicznych, a niektóre z nich nie zawierają nawet wybielacza. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jednego z nich, ważne jest, byś zrozumiał, jak wybrać ekologiczny płyn do prania.

Skoncentrowane lub proszkowe środki piorące mają niższy ślad węglowy

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie śladu węglowego, jeśli chodzi o pranie ubrań, w tym używanie skoncentrowanych lub proszkowych środków piorących. Ślad węglowy przeciętnego kupionego w sklepie detergentu wynosi około 1-2 funtów na jeden załadunek. Ślad węglowy proszków do prania jest wyższy niż detergentów w płynie, ale istnieją proste sztuczki, które pomogą Ci jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy.

Skoncentrowany detergent jest pakowany w większe butelki, które zużywają mniej plastiku w przeliczeniu na objętość. Jednak minusem jest to, że proszek do prania uwalnia więcej mikroplastików przy każdym cyklu prania – cytat ten pochodzi od redaktora strony sklepbabyland.pl. Ponadto, może on nie działać tak dobrze z zimną wodą. Ponadto, dostępnych jest mniej dystrybutorów hurtowych.

Skoncentrowane środki piorące zużywają mniej wody niż ich płynne odpowiedniki, więc mają mniejszy ślad węglowy. Zużywają również mniej tektury falistej i benzyny do transportu, co jest korzystne dla środowiska. Jednak, mimo że skoncentrowane środki piorące są bardziej ekologiczne, nadal zawierają szkodliwe substancje chemiczne.

Naturalne detergenty są delikatne dla włókien tkanin, ale skutecznie walczą z brudem. Dzięki nim Twoje ubrania będą dłużej wyglądać jak nowe. Upewnij się, że sprawdzisz składniki swojego detergentu i znajdziesz ten, który Ci odpowiada. Szukaj takich, które mają naturalne składniki, niskie stężenie i zapach.

Skoncentrowane lub proszkowe środki piorące mają mniejsze opakowania. Trzeba je prawidłowo odmierzać, aby zapewnić odpowiednią ilość na każdy załadunek. Linie pomiarowe na nakrętkach butelek są trudne do odczytania, więc najlepiej zapoznać się z etykietą. Nadmierne nalewanie spowoduje jedynie marnowanie detergentu i zaszkodzi Twojej nowej pralce o wysokiej wydajności.

Środki piorące często mają największy wpływ na nasze środowisko. W procesie produkcji zużywają ogromne ilości wody i energii. Ponadto niektóre z tych substancji chemicznych są rakotwórcze i mogą uszkodzić ryby i życie wodne.

Płynne detergenty szybciej się rozpuszczają

Wybór ekologicznego płynu do prania może być wyzwaniem. Ważne jest, aby dobrać produkt odpowiedni do potrzeb ubrań, a wybór płynnego detergentu pozwoli Ci zmniejszyć ilość wody i energii, która idzie na pranie ubrań. Jednak nie wszystkie płynne detergenty są stworzone równe. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu.

Przede wszystkim należy wybrać detergent, który szybciej się rozpuszcza. Płynne detergenty są szczególnie skuteczne w usuwaniu plam z jedzenia i często podwajają się jako środek zapobiegający powstawaniu plam. Jedyna wada używać ciekłego detergentu jest że ty prawdopodobnie używasz dużo więcej niż ty potrzebujesz dla ładunku. To jest ponieważ ja może być trudny czytać butelki nakrętki. Należy jednak pamiętać, że użycie zbyt dużej ilości może spowodować stratę pieniędzy i pozostawienie resztek na ubraniach.

Wybierając detergent, należy również zwrócić uwagę na jego poziom pH. Chociaż detergenty alkaliczne są dobre w usuwaniu plam, nie są najlepszym wyborem dla uporczywych plam. Dobrym wyborem będzie detergent o średnim poziomie pH, który zawiera enzymy pomagające w usuwaniu plam. Ten rodzaj detergentu będzie również działał najlepiej na lekkim zabrudzeniu. Upewnij się, że używasz go w wodzie, która jest w odpowiedniej temperaturze. Unikaj używania tanich detergentów, które w dużej mierze opierają się na środkach powierzchniowo czynnych, aby zawiesić glebę.

Oprócz wartości pH, należy również zwrócić uwagę na składniki. Ogólnie rzecz biorąc, detergenty mają więcej składników syntetycznych niż mydło, w tym siarczany wytworzone przez człowieka. Służą one do usuwania plam oraz do utrzymania czystości rąk i naczyń. Oprócz nich, detergenty zawierają również barwniki, wypełniacze i wybielacze optyczne. Dodatki te mogą wpływać na kolor i zapach ubrań.

Są droższe

Jest kilka powodów, dla których ekologiczne płyny do prania są droższe. Ślad węglowy produktu, składniki i opakowanie mają wpływ na koszt. Na przykład mydło, które jest ekologiczne, prawdopodobnie zawiera orzechy mydlane, które nie są dostępne w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, produkt wolny od chemii prawdopodobnie nie będzie zawierał parabenów, które zostały powiązane z rakiem i innymi problemami zdrowotnymi.

Nie zawierają wybielaczy

Najbardziej zaufane, przyjazne środowisku płyny do prania są biobazowane lub organiczne. To gwarantuje, że nie będą szkodzić środowisku. Niestety, wiele „ekologicznych” „detergentów” zawiera niewiele więcej niż mydło i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby dokonać najlepszego wyboru, musisz przeprowadzić badania.

Chociaż wybielacz chlorowy jest częstym składnikiem środków piorących, nie jest to dobry wybór dla Twojej rodziny. Jest on znanym czynnikiem rakotwórczym i może powodować szereg skutków zdrowotnych. Oprócz powodowania problemów z oddychaniem, jest również toksyczny dla organizmów wodnych.

Wiele z najpopularniejszych marek ekologicznych płynów do prania nie tylko nie zawiera chemikaliów, ale jest też łagodnych dla ubrań. Używanie ekologicznych środków piorących może pomóc Ci zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy Twojej rodziny. Poniższe marki oferują ekologiczne płyny i detergenty. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest Aspen Clean. Ich organiczne, roślinne detergenty są hipoalergiczne, biodegradowalne i wegańskie.

Ekologiczny płyn do prania Seventh Generation jest detergentem na bazie roślinnej z aprobatą EPA i jest bezpieczny w użyciu. Można je stosować do większości rodzajów prania, ale po wypraniu niektórych ubrań może być konieczne użycie mydła do usuwania plam. Ekologiczne płyny to także dobry wybór do prania ubranek dziecięcych.

Są idealne dla wegan

Ekologiczne płyny do prania są świetne dla wegan, ponieważ nie zawierają szkodliwych syntetycznych substancji chemicznych. Zostały opracowane z myślą o dobrostanie zwierząt i mogą być delikatne dla skóry, a jednocześnie sprawiają, że Twoje ubrania są czystsze. Ponadto płyny te są biodegradowalne i w pełni nadają się do recyklingu, co jest świetne dla środowiska.

Podczas gdy wiele marek proszków do prania nie zawiera tłuszczu zwierzęcego, nadal musisz zwracać uwagę na to, czy produkt był testowany na zwierzętach. Trzeba też uważać na produkty zawierające toksyny. Wiele detergentów do prania jest wykonanych z tłuszczu zwierzęcego, który może być szkodliwy dla Twojego zdrowia. Niektóre marki zawierają tłuszcz pochodzący od krów, świń lub owiec.

W lokalnym sklepie spożywczym możesz znaleźć ekologiczne płyny do prania. Niektóre z tych produktów są wykonane z tłuszczów zwierzęcych, a inne z tłuszczów roślinnych. Jeśli martwisz się o składniki produktu, możesz poszukać etykiety z napisem „vegan”. Inne marki mogą mieć również inne składniki.

Rekomendowane artykuły